KSID Radio
Click to choose your station
Shop Here - Shop Now - SAVE BIG
Click to play Sky FM Click to play The Fort
SKY FM Stream The Fort AM Stream

Sidney Wrestlers win Ogallala Dual Tournament

OGALLALA — The Sidney Red Raider Wrestling teams went 5-0 on Saturday to win the Ogallala Duals Tournament at Prairie View School in Ogallala.   Jacob Peckham at 120, Kaden Vowers at 132, Trey Arellano at 138 and Derek Robb at 152 or 160 went 5-0 in their matches on the day. Two other Sidney wrestlers finished the tournament at 4-1, Colton Peckham at 113 and KC Higer at 145.

Wray, Colorado finished the tournament in second place followed by Gothenburg, Gering, Ogallala, Widefield CO, Gordon Rushville and then Chase County

In Round 1: Sidney defeated Widefield 44-29, Wray defeated Chase County 67-8, Gothenburg defeated Ogallala 56-2 and Gering defeated Gordon Rushville 48-24.

In Round 2: Wray defeated Widefield 44-27, Sidney defeated Chase County 62-15, Gothenburg defeated Gering 48-27 and Ogallala defeated Gordon Rushville 41-18.

In Round 3: Widefield defeated Chase County 57-6, Sidney defeated Wray 43-30., Gothenburg defeated Gordon Rushville 56-19, and Gering defeated Ogallala 39-21.

In Round 4: Sidney defeated Gering 48-27, Wray defeated Gothenburg 42-38, Widefield defeated Gordon Rushville 52-8 and Ogallala defeated Chase County 52-21.

In Round 5: Sidney defeated Gothenburg 50-27, Wray defeated Gering 45-30, Ogallala defeated Widefield 36-32 and Gordon Rushville defeated Chase County 39-22.

SIDNEY DUAL RESULTS

SIDNEY 44, WIDEFIELD CO 29
106 - Avelino Mota (Widefield) wins by Forfeit
113 - Colton Peckham, Sidney, wins by Major Decision over Cameron Muransky, Widefield (12-3)
120 - Jacob Peckham, Sidney, wins by Pin over Joran Robb, Widefield, (3:13)
126 - Tristan Ahrendt, Sidney, wins by Pin over Reece Lieby, Widefield, (4:19)
132 - Kaden Vowers, Sidney, over Trent Gutierrez, Widefield, (11-1)
138 - Trey Arellano, Sidney, wins by Pin over JoQuez Addison, Widefield, (1:36)
145 - Elijah Whatley (Widefield) over KC Higer (Sidney) (Fall 3:59)
152 - Kody Scholl (Widefield) over Brady Robb (Sidney) (Sudden Victory-1 3-1)
160 - Derek Robb, Sidney, wins by Pin over Frankie Ingraldi, Widefield, (1:20)
170 - Ben Long, Widefield, wins by Forfeit
182 - John Underwood, Widefield, wins by Technical Fall over Nathan Hofrock, (20-5, 4:32)
195 - Nathan Daniel, Widefield, wins by Decision over Jack Hinrichs, Sidney (4-2)
220 - Hayden Hofrock, Sidney, wins by Forfeit
285 - Lane Hughes, Sidney, wins by Forfeit
SIDNEY 62, CHASE COUNTY 15
113 - Colton Peckham, Sidney, wins by Forfeit
120 - Jacob Peckham, Sidney, wins by Pin over Alex Gomez, Chase County (3:12)
126 - Tristan Ahrendt, Sidney, wins by Pin over Kenyan Biesecker, Chase County (0:55)
132 - Kaden Vowers, Sidney, wins by Forfeit
138 - Trey Arellano, Sidney, wins by Technical Fall over Logan Mendenhall, Chase County (19-4 5:07)
145 - KC Higer, Sidney, wins by Decision over Caleb Weiss, Chase County (6-3)
152 - Derek Robb, Sidney, wins by Pin over Kadin Vrbas, Chase County (1:12)
160 - Brady Robb, Sidney, wins by Forfeit
170 - Evan Fisher, Chase County, wins by Forfeit
182 - Nathan Hofrock, Sidney, wins by Forfeit
195 - Caine Haarberg, Chase County, wins by Decision over Jack Hinrichs, Sidney (7-2)
220 - Aaron Hinojosa, Chase County, wins by Pin over Hayden Hofrock, Sidney (3:32)
285 - Lane Hughes, Sidney, wins by Forfeit
106 - Deekun Cerenil, Sidney, wins by Pin over Brit Gockley, Chase County (1:44)
SIDNEY 43, WRAY, CO 30
120 - Jacob Peckham, Sidney, wins by Pin over Jake Dickson, Wray (4:49)
126 - Junior Arambula, Wray, wins by Decision over Tristan Ahrendt, Sidney (10-7)
132 - Kaden Vowers, Sidney, wins by Pin over Kace Fix, Wray (1:17)
138 - Trey Arellano, Sidney, wins by Technical Fall over Javier Arambula. Wray (17-2 4:00)
145 - KC Higer, Sidney, wins by Pin over Derek Saffer, Wray (3:36)
152 - Derek Robb, Sidney, wins by Pin over Cade Hillman, Wray (3:19)
160 - Brady Robb, Sidney, wins by Pin over Emmanuel Huerta, Wray (5:09)
170 - Carlos Tarin, Wray, wins by Forfeit
182 - Jayce Reser, Wray, wins by Decision over Nathan Hofrock, Sidney (16-10)
195 - Jack Hinrichs, Sidney, wins by Pin over Carson Berghuis, Wray (5:24)
220 - Jose Molina, Wray, wins by Pin over Hayden Hofrock, Sidney (1:35)
285 - Jeron Lippert, Wray, wins by Pin over Lane Hughes, Sidney (3:50)
106 - Cole Rockwell, Wray, wins by Pin over Deekun Cerenil, Sidney (1:42)
113 - Colton Peckham, Sidney, wins by Decision over Cade Rockwell, Wray (4-3)
SIDNEY 48, GERING 27
126 - Nate Rocheleau, Gering, wins by Pin over Tristan Ahrendt, Sidney (1:39)
132 - Kaden Vowers, Sidney, wins by Decision Aaron Tovar, Gering (3-0)
138 - Trey Arellano, Sidney, wins by Decision Julian Corona, Gering (9-3)
145 - KC Higer, Sidney, wins by Pin over Enrique Saenz, Gering (1:05)
152 - Derek Robb, Sidney, Sidney, wins by Forfeit
160 - Andres Canales, Gering, wins by Decision over Brady Robb, Sidney (8-5)
170 - Jordan Overlin, Gering, wins by Forfeit
182 - Nathan Hofrock, Sidney, wins by Forfeit
195 - Cody Ybarra, Gering, wins by Pin over Jack Hinrichs, Sidney (0:53)
220 - Hayden Hofrock, Sidney, wins by Pin over Quinten Onstott, Gering (3:37)
285 - Lane Hughes, Sidney, wins by Forfeit
106 - Quinton Chavez, Gering, wins by Pin over Deekun Cerenil, Sidney (1:07)
113 - Colton Peckham, Sidney, wins by Pin over Eli Aguilar, Gering (1:14)
120 - Jacob Peckham, Sidney, wins by Pin over Marquiz Barraza, Gering (1:04)
SIDNEY 50, GOTHENBURG 27
132 - Kaden Vowers, Sidney, wins by Pin over Wyatt Hotz, Gothenburg (4:45)
138 - Trey Arellano, Sidney, wins by Technical Fall over Noah Larson, Gothenburg (17-1 5:09)
145 - KC Higer, Sidney, wins by Pin over Hunter Baker, Gothenburg (0:59)
152 - Brady Robb, Sidney, wins by Pin over Heath Keiser, Gothenburg (1:32)
160 - Derek Robb, Sidney, wins by Pin over Brennan Seitsinger, Gothenburg (1:46)
170 - Vincent Nichols, Gothenburg, wins by Forfeit
182 - Zane Platter, Gothenburg, wins by Pin over Nathan Hofrock, Sidney (4:42)
195 - Jack Hinrichs, Sidney, wins by Pin over Chase Callahan, Gothenburg (3:21)
220 - Noah Gugelman, Gothenburg, wins by Pin over Hayden Hofrock, Sidney (1:37)
285 - Pat Hudson, Gothenburg, wins by Pin over Lane Hughes, Sidney (1:15)
106 - Deekun Cerenil, Sidney, wins by Pin over John Stanley, Gothenburg (1:14)
113 - Jeremy Larson, Gothenburg, wins by Decision over Colton Peckham, Sidney (4-2)
120 - Jacob Peckham, Sidney, wins by Pin over Corben Libich, Gothenburg (0:55)
126 - Tristan Ahrendt, Sidney, wins by Decision over Will Mannel, Gothenburg (4-3)

 

Comments
36° F
Sidney, NE
Copyright © 2018 KSID Radio
Designed and Hosted by RiverBender.com

KSID Radio
2306 Legion Park Road
P.O. Box 37
Sidney, Nebraska 69162

Phone: 308.254.5803
Toll Free: 800.322.5743
Fax: 308.254.5901