KSID Radio
Click to choose your station
Shop Here - Shop Now - SAVE BIG
Click to play Sky FM Click to play The Fort
SKY FM Stream The Fort AM Stream

Sidney track team shines at Best of the West Classic

SCOTTSBLUFF — The Best of the West Track and Field Classic was held yesterday at Scottsbluff High School.  The Sidney Red Raiders had 20 boys selected in 13 events while the Lady Raiders qualified 15 girls for 14 events.

The Red Raiders walked out of Bearcat Stadium with 2 gold medals. One in the 4x100 Relay and one in the 4x400 Relay.  Collin Brauer earned a silver medal in the 1600 Meters.

The Lady Raiders finished the all-class meet with just one gold medal as MJ Johnstone once again won the Girl’s Pole Vault. Charlie Brockhaus earned silver in the 1600 Meters while Natalie Radcliffe came home with a pair of second place finishes in the 300 Meter Hurdles and the Long Jump.

SIDNEY BOYS RESULTS
Jakob Austad (12) - 9th In Triple Jump, 13th in Long Jump
Christian Balandran (11) -
1st In 4 x 100 Relay, 1st In 4 x 400 Relay, 8th in 100 Meters
Benjamin Bashtovoi (10) -
NT in 800 Meters, 1st in 4 x 800 Relay
Collin Brauer (11) -
2nd in 1600 Meters
Dylan Charles (11) -
7th in Pole Vault
Brayden Cortney (12) - SCR in Triple Jump
Arik Doty (11) -
6th in Discus - 1.6kg
Coby Haas (12) -
4th in 200 Meters, 1st in 4 x 100 Relay
Skylar Heineman (10) -
1st in 4 x 400 Relay
Bret Jaggers (12) -
3rd in 4 x 800 Relay
Christian Lecher (11) -
5th in Discus
Cade Lewis (11) -
3rd in 100 Meters, 1st in 4 x 100 Relay
Jacob Peckham (10) -
4th in 1600 Meters
Colton Peckham (12) -
9th in 1600 Meters, 3rd in 4 x 800 Relay
Mitchell Porter (12) - 3rd in High Jump, 1st in 4 x 400 Relay
Derek Robb (12) -
7th in 100 Meters, 1st in 4 x 100 Relay, 1st in 4 x 400 Relay
Jonathan Smith (12) -
3rd in 300 Meter Hurdles, 6th in Pole Vault
Kaden Vowers (12) -
NT in 800 Meters, 3rd in 4 x 800 Relay

SIDNEY GIRLS RESULTS
Angelea Arnett (10) - 5th in 3200 Meters

Nicole Birner (10) - 5th in 4 x 800 Relay
Charlie Brockhaus (12) - 2nd in 1600 Meters
Kristina Davis (12) - 8th in 4 x 400 Relay
Kimberly Gutierrez (9) - 5th in 4 x 800 Relay
Logan Holly (9) - 4th in 100 Meters, 4th in Pole Vault, 4th in 4 x 100 Relay, 8th in 4 x 400 Relay
Morgan Jaggers (9) - 4th in 800 Meters, 5th in 4 x 800 Relay
Mattie Johnson (10) - 8th in 4 x 400 Relay
MJ Johnstone (10) - 1st in Pole Vault, 4th in 4 x 100 Relay
Payton Jung (11) - 4th in High Jump, 5th in Triple Jump, 5th in 4 x 400 Relay
Hannah Kennedy (11) - 5th in 4 x 800 Relay
Kendra Nesbitt (10) - 8th in Shot Put, 4th in 4 x 100 Relay
Natalie Radcliffe (12) - 2nd in 300 Meter Hurdles, 2nd in Long Jump, 4th in 4 x 100 Relay
Katelyn Sylvester (11) - 5th in Discus
Karly Sylvester (9) - 6th in Discus

COMPLETE BEST of the WEST CLASSIC RESULTS

 

#localsports

Comments
81° F
Sidney, NE
Copyright © 2018 KSID Radio
Designed and Hosted by RiverBender.com

KSID Radio
2306 Legion Park Road
P.O. Box 37
Sidney, Nebraska 69162

Phone: 308.254.5803
Toll Free: 800.322.5743
Fax: 308.254.5901